Gurme

Yemeklerinizin Tadını Arttıracak Mutfak Önerileri

25 Kasım 2016
mutfak

Mutfak için Pratik Çözümler

Hepimizin zaman zaman mutfakta yaptığı hatalar vardır. Ufak değişikliklerle hem yemeğinizin lezzetini korumak hem de sağlıklı kalma mümkün.

shutterstock_136942592

Sıcak yemeğinizi buzdolabında soğutun

Gıdalar yavaş yavaş soğurken içinde mikroorganizmalar üreyebiliyor ve sağlıklı hazırladığımız yemek, bozulmuş olarak sofraya gelebiliyor. Bozuk ürünler kendilerini her zaman tadı ve görüntüsü ile ele vermeyeceği için, bu yemekleri yiyerek hastalanma riski artıyor. Yemekler ılık, hatta sıcak bile olsalar, buzdolabında rahatlıkla soğutabilirsiniz. Bu şekilde soğuyan yemeğin tadı bozulmaz, yalnız buzdolabınızın fazla çalışmasına neden olur.

Farklı doğrama tahtaları kullanın

Sebze, doğrama tahtanız ile kırmızı ve beyaz et doğrama tahtalarınız ayrı olmalı. Aynı şekilde ekmekleri dilimlediğiniz tahtanız da. Ne kadar temiz olduğunu düşünürseniz düşünün, hiçbir zaman sebze veya et doğradığınız tahtada ekmek dilimlemeyin. Her gıda grubu farklı mikroorganizmalar taşıyor ve diğer mikroorganizmaların üzerlerinde zararlı etki gösterebiliyor.

shutterstock_167839268

Su miktarına dikkat

Yemeğinize, baştan çok fazla su koymadan pişirin. Bazı sebzeler çabuk pişebilir, veya çok sulu olabilir. O zaman su miktarı fazla olacağı için yemeğiniz lezzetli olmayabilir.

Tuzlu suda yıkayın

Sebzeleri tuzlu suda yıkamayı alışkanlık haline getirin. Tuzlu su sebzeleri daha etkili ve çabuk temizler.

shutterstock_421209358

Patlıcanın lezzetini arttırın

Patlıcan yemeğinizin daha lezzetli olması için, tuzlu suda en az 15-20 dakika bekletin. Veya üzerine tuz serperek kağıt havlu üzerinde bekletin, çıkan kahverengi suları sildikten sonra pişirin.

Zeytinyağlı yemeklerde dikkatli olun

Zeytinyağlı yemekler yararlıdır ama, pişerken içine şeker eklemeyin. Antioksidan ve anti-inflammatuarların kaybolmaması için, kullandığınız yağın önemli bölümünü, tencereyi ocaktan aldıktan sonra ekleyin. Sebzeyi kendi suyunda pişirip, mümkünse su eklemeyin ve şeker kullanmayın.

Sebze pişirirken

Karnabahar, lahana, soğan gibi keskin kokulu yiyecekler pişirilirken, tencere kapağı aralık tutulursa, kokunun yemeğe sinmesi önlenmiş olur. Sebze yemeği pişirilirken, yemeğe ekleyeceğiniz su sıcak olmalıdır. Sebzeler haşlanarak kullanılacaksa, haşlama suyuna eklenecek bir miktar sirke, sebzelerin renginin korunmasını sağlayacaktır.

shutterstock_132428099

Lezzetli mi lezzetli yemekler hazırlarken ihtiyacınız olan tüm malzemeleri Samsun, Kahramanmaraş, Şanlıurfa Piazza AVM Bernardo, Esse, Karaca, Migros ve Hisar mağazalarında bulabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar