Dekorasyon Lifestyle

Küçük Dokunuşlarla Sofralarınızı Mükemmelleştirin!

11 Kasım 2016
sofra

Yemek davetleri; eş dost, arkadaşlarla bir araya gelmenin en keyifli yollarından biridir. Bu günlerde lezzet kadar bir önemli detay daha var ki, bir çok zaman kötü yemeği bile lezzetli hissettirir.

Sofra sunumları ve yemek düzeninin bilinmesi gereken başlıca kuralları dışında aslında masa sunumunuz hayal gücünüz ile sınırlıdır.

Ülkelere ve alışkanlıklara bağlı olarak bazı değişiklikler olsa da, genel olarak resimde verilen masa düzeni Türkiye için de geçerlidir.

Ekran Resmi 2016-11-11 15.44.50

A – Peçete : Genelde sol tarafa yerleştirdiğimiz peçeteleri; şık bir şekilde katlayabilir veya peçete yüzüğü takarak masaya yerleştirebiliriz. Eğer çorba servisi yapmayacaksanız, servis tabağının (G) üzerine de koymanız mümkün.

B – Salata Çatalı

C – Yemek Çatalı

D – Balık Çatalı : Yemekte balık servisi yapılmayacaksa, sadece ana yemek ve salata varsa balık çatalı ve bıçağı koymaya zaten gerek olmayacaktır. Eğer oldukça formal bir yemek ise ve birden fazla ana yemek servisi yapmayı planlıyorsanız, yemeğe uygun şekilde ikinci bir çatal-bıçak koymanızı tavsiye edebilirim.

E – Çorba Kasesi

F – Çorba Servis Tabağı

G – Servis Tabağı : İsterseniz servis tabağınızın altına masa dekorasyonuna uygun şık bir supla da koyabilirsiniz. Gümüş, cam, seramik çok hoş dekoratif suplalar var piyasada.

H – Yemek Bıçağı

I – Balık Bıçağı

J – Çorba Kaşığı

K – Ekmek Tabağı

L – Tereyağı Bıçağı : Sadece tereyağı olarak düşünmeyin, ezme, haydari, patlıcan ezmesi gibi aperatifler için de kullanılabilir.

Masada fazla kalabalık yapmak istemezseniz, kişiye özel hazırladığınız salata kaselerinizi ekmek tabağı yerine yerleştirebilirsiniz.

M – Tatlı Kaşığı

N – Tatlı Çatalı

O – Su Bardağı : Yemek bıçağı hizasında yerleştirilir.

P – İçecek Kadehi

Q – İçecek Kadehi

Eğer sadece tek tip içecek ikramınız olacaksa, herhangi bir seçim alternatifi sunmayacaksanız misafirlerinize, kadehlerden birini kaldırabilirsiniz.

shutterstock_105118202

Peçete Kullanımı ve Yerleşimi

Resmi davetlerde kumaş peçeteler kullanılır.

Peçete uluslararası standart düzende kare şeklinde katlandıktan sonra, bir katlamayla daha dikdörtgen olacak biçimde katlanır.

Katlanan kısmın sırtı sofranın dışına yani sola doğru bakacak şekilde, servis tabaklarının soluna çatal bıçağın yanına konur.

Servis tabağı ile arasında 4 parmak mesafe bulunur.

Masanız resmi bir davet için değil de özel bir yemek için hazırlanıyorsa, masanızdaki teferruata daha az yer verebilirsiniz.

Peçeteyi sağ tarafa alıp üzerine çatalınızı yerleştirmeniz bu durumda yeterli olacaktır.

Salata Tabağı Nasıl Olmalı ?

 • Resmi davetlerde herkesin salata kâsesi olmalıdır. Aperatifi bol bir sofra hazırladıysanız, salata kaseleri kenarda, aperatif sayısı az ise ortada durabilir.
 • Salata sofrada mutlaka servis tabağında olmalıdır. Salata misafirlerin kâselerine bu servis tabağından ‘servis kaşığı’ ile kendileri tarafından alınmalıdır.
 • Kâseden taşacak salata görüntüsünden uzak durun. Sıçrama, dökülme, yağlanmaya neden olabilir.

shutterstock_419124547

 

Baharatlıklar Nerede Durmalıdır ?

Herkesin ulaşabileceği mesafelerde, birden fazla takım olarak kişi sayısına göre masaya yerleştirilebilir.

Baharatlıklar yemekteki diğer servis takımlarıyla uyumlu olmalıdır.

 • Tek delikli olanlar karabiber, çok delikli olanlar tuzluktur.
 • Menünüze uygun baharatları bulundurun. Mesela kebap varsa sumak bulundurabilirsiniz.
 • Bunun için baharat kâseleri kullanabilirsiniz.

shutterstock_83616277

Sofranın en önemlilerinden; Çiçek

 • Yapay bir çiçek gerçeklik hissini öldürecektir.
 • Öte yandan sofradaki çiçek çok büyük olmamalı. Mesela masanın bir ucunda oturan kişi, diğer ucunda oturan kişiyi rahatlıkla görmeli, görüntüyü kesmemelidir.
 • Bu ölçülerde olan yani küçük ebatlı çiçekler masanın ortasına yerleştirilebilir.
 • Görüntüyü kesecek derecede büyük olan çiçekler ise masanın kenarına konulabilir. Önemli olan görüntüyü kesmemesidir.
 • Yemeğin özel durumuna göre gül, ya da faklı bir çiçek kullanılabilir.

Sofranızda siz de şıklığı yakalamak istiyorsanız Samsun, Kahramanmaraş, Şanlıurfa Piazza AVM Bernardo, Esse, Karaca mağazalarına ve Kahramanmaraş, Şanlıurfa Piazza AVM Hisar mağazasına uğramayı unutmayın!

Benzer Yazılar