Eğlence Lifestyle

Hafta Sonu Aktiviteleri

12 Ağustos 2016
Aktiviteleri

Bu hafta sonunu sıcaklardan kaçarak içerde geçirirken farklı aktiviteler yapmaya ne dersiniz? Piazza AVM’deki buz pisti, bowling salonu ve sinema bunaltıcı sıcaklardan harika bir kaçış olabilir.

Peki bowling nedir ? Nasıl oynanır?

Bowling, oyuna özel üretilmiş bir top ve 10 lobut (kuka,pin) ile oynanan, oyun hattının sonunda bulunan ve dizilişi kendine özgü ve standart olan lobutları, oyunun topu ile devirmeyi amaçlayan 5’er kişilik takımlar halinde toplam 10 kişiye kadar oynanabilen parti gibi bir salon sporudur.

shutterstock_257582884

Daha sade şekilde anlatmak gerekirse, 10 lobut, bilgisayar destekli gereçlerle standartlaştırılmış belli bir şekilde dizilir. Oyuncu, oyun hattının başında, kendine uygun ağırlıkta bir topu seçer ve hattın başındaki çizgiyi geçmeyecek şekilde topu lobutlara doğru atar. Amaç, topun mümkün olan en çok sayıda lobutu devirmesidir. Lobutlardan bir kısmı ya da hiçbiri devrilmemiş olursa, oyuncu 2. atışını da gerçekleştirir. İkinci atışın ardından, sıra diğer oyunculara geçer. Topun atıldığı hattın iki yanı da, özel bir durum yok ise, açıktır. Yani, atılan top doğru bir şekilde gitmezse, kenarlardaki kanallardan oyun alanını kontrollü bir şekilde terk edebilir.

Birey ya da ekip halinde oynanabilen oyunun ana amacı, en çok sayıda lobutu devirerek en yüksek puanı alabilmektir. Her biri 2’şer denemeden oluşan toplamda 10 frame, bir oyun için oyuncuya tanınmış atış haklarını temsil eder. Oyuncu, bir frame’de, ilk atışında strike yapamazsa, 2. atışını yaparak o frame’i tamamlar. Sadece son frame’de, strike’tan sonra tekrar atış hakkı verilir.

Bu noktada, bir takım teknik terimlerin açıklamalarını da yazmak gerekir:

Strike: Oyun hattının sonunda bulunan tüm lobutların, frame’in ilk atışında devrilmesidir. Tüm lobutlar devrildiği için, frame’deki diğer atış yapılmaz. Sembolü X’tir.

Spare: Oyun hattının sonundaki tüm lobutların, frame’deki 2. atış sonunda devrilmesidir. Sembolü /’dir.

Split: İlk lobutun devrilmiş olmasının yanı sıra, aralardaki lobutların devrilerek hiç bir bağlantısı kalmayan 2 ya da daha fazla lobutun ayakta kalması olayıdır. Yani, iki uçta duran ve arasında yan yana olacak şekilde lobut bulunmayan iki ayrı lobut, bu duruma örnektir. Puan tablosunda ise, split olan atışta devrilen lobut sayısının kare veya dikdörtgen içinde belirtilmesi ile gösterilmektedir.

shutterstock_424500136

Buz Pateni

Buz pateni öğrenmek istiyorsanız, morluklara hazırlıklı olmanızı öneririz. Çok estetik bir spor branşı olan buz pateni, arkadaşlar ile gidildiğinde ise kahkaha ve eğlenceli düşmelerin eksik olmadığı iyi bir hafta sonu eğlencesidir.

Arkeolojik kazılarda bulunan hayvan kemiklerinden yapılma ilkel patenler, insanoğlunun en eski çağlardan beri paten kaydığını göstermektedir. Spor dalı olarak artistik patenin ortaya çıkışı da epeyce eskiye dayanmaktadır. Artistik paten, 18. yüzyılın ortalarında Britanya’da ilgi görmeye başlamış ve 1742 yılında İskoçya, Edinburgh’da ilk artistik paten kulübü kurulmuştur.

Sinema

Serin bir hafta sonu akşamı için ideal bir program olan sinema salonlarına iki yeni film geliyor. John M. Chu yönetmenliğinde Sihirbazlar Çetesi 2 ilk filmdeki izleyenlerin nefesini kesen ve toplumun hayranlığını kazandıkları Robin Hood stili gösterilerinin ardından bir seneyi geride bırakmışlardır. Atlılar çetesi geri dönüşünü müjdeleyen gösteri ile kaçmanın onlar için çocuk oyuncağından farksız olduğunu kanıtlayacaktır.

sihirbazlar-cetesi-2-filmi

İkinci film ise Alper Mestçi tarafından yönetilen, akşam ya da gece seansında gitmenizi tavsiye ettiğimiz Üç Harfliler 3: Karabüyü.

Anne ve babasının ölümünün ardından çocukluğunun geçtiği eski evde daha fazla yaşamak istemeyen Alev, evini kiraya verir. Bu eve taşınan garip kiracılar Alev, kızı Eda ve kocası Erol’un hayatlarını bir anda kabusa çevirir. Eve taşınan Dilek ve Kadir yeni evli bir çifttir ve ikisinin de geçmişinde içler ürperten olaylar vardır.

19

Siz de bu hafta sonu Samsun Piazza Avm ve Kahramanmaraş Piazza Avm’deki Buz Pisti, Cinemaximum, Playland ve Şanlıurfa Piazza Avm’deki Buz Pisti, Playland, Cinemaximum ve Play Bowling’e uğramayı unutmayın!

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yazın