Eğlence Kültür Sanat

Bu Kış Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehrimiz

15 Aralık 2015
nevsehir-kapadokya

“Kış geldi” diye eve kapanıp kalmayı ve seyahat etme tutkunuzdan vazgeçmeyi aklınızdan bile geçirmeyin! Çünkü her mevsimin ayrı bir güzelliği var ve kış mevsiminin de karla birleşen o eşsiz güzelliklerini görmeden olmaz. Bu soğuk koşullar el verdiği sürece sevdiklerinizle birlikte farklı şehirler gezerek kışın tadını çıkarmaya çalışın. Peki, kışın nereye gideceğiniz konusunda aklınızda bir yer var mı? Yoksa “Nereye gitsek” diye kara kara düşünüyor musunuz? İşte sizi bu düşüncelerden uzak tutacak, bu kış görmeniz gereken 10 şehrimiz…

Ardahan, Çıldır

 

Kışın Kars’a yolunuz düştüyse Ardahan-Çıldır Gölü tarafına uğramadan memleketinize dönmeyin. Kars’tan 1 saatlik yolculuk sonucunda ulaşabileceğiniz bu göl, kışın adeta buz pisti halini alıyor. Çıldır Gölü’nün yakınlarına vardığınız zaman” Atlı Kızaklara” binip tur atabilir ya da “Donmuş Olan Gölde” balık tutma zevkini yaşayabilirsiniz. Bir de gölün kenarında tuttuğunuz balığı da yediniz mi artık sizden mutlusu yoktur.

Kayseri, Erciyes

Kışın kayak yapmanın keyfini doyasıya çıkarmak istiyorsanız, Kayseri-Erciyes’e gitmeyi düşünmelisiniz. Bunun yanı sıra karda mangal keyfini ve kızakla kaymanın keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer kayak takımlarınız ya da kızağınız yanınızda yoksa endişeye kapılmanıza gerek yok. Bulunduğunuz kayak merkezinde tüm bu ihtiyaçlarınız karşılayabileceğiniz imkânlar mevcut…

Bolu, Abant

bolu-abant

5 ay boyunca Abant Gölü’nün her yerinde kar görebilmeniz mümkün. Şöminenin başına geçip etrafı karlarla kaplı göl manzarasının büyüsüne kapılıp gitmemek elde değil. Bir de çam ağaçlarının sahip olduğu, o kartpostalları aratmayan manzara… Bir kış günü geziye çıktığınızda ve Abant’a yolunuz düştüğünde göl kenarında faytonla gezmeyi unutmayın.

Nevşehir, Kapadokya

nevsehir-kapadokya

Tüm turistler tarafından bahar aylarında ilgi gören Kapadokya, kar yağdığında da turistlerin yoğun ilgisini üzerinde toplamayı başarıyor. Üzerinde ince bir yapı da olsa kar kütlesi bulunan peri bacaları günün ilk ışıklarının yansımasıyla adeta ışıl ışıl parlayan ve göz alıcı bir manzaraya bürünüyor. Bu manzarayı seyredebilmek de insana değişik bir tat yaşatıyor.

Kartepe

kartepe

Daha çok kış sporlarının yapıldığı bir yer olarak tercih edilse de denizin o eşsiz manzarası kışın ziyarete gelen misafirlerine ayrı bir güzellik yaşatıyor. Kışın adeta başka bir ülkeye gitmiş gibi bir anı canlandıran Kartepe, Kuzu Yaylası Milli Parkı içerisinde bulunan yürüyüş ve koşu parkurunda bir taraftan yağan karın tadını çıkartırken bir taraftan da etraftaki karın tadını çıkarabilirsiniz.

Sapanca

sapanca

Her mevsim farklı güzellikler sunan Sapanca, özellikle kışın gölün kenarında ve etrafında sergilediği kar manzarası ile ziyarete gelen misafirlerine eşsiz bir görüntü çiziyor. Konakladığınız mekânda şömine kenarında otururken odunların o çıtır çıtır yanan sesine kulak verin. Diğer bir taraftan şöminenin yanı başında yağan karı izlerken sıcak kahvenizi ve çayınızı yudumlamanın keyfini çıkarın.

Antalya, Saklıkent

antalya-saklikent

Antalya’nın Bakırlı Dağı’nın kuzey yamacında yer alan Saklıkent, Antalya’nın en ünlü kayak merkezlerinden biridir. Orman sınırının (1500-2000 metrenin üstü) en üst noktasında yer alan bu kayak merkezi, kayağa ve snowboard’a yeni başlayanlar ve profesyonel olanlar için keyifli imkânlar sunmaktadır. Akdeniz’e ve Ekvator bölgesine olan yakınlığı ile bilinen bu kayak merkezi Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Antalya’da da dört mevsimin bir arada yaşanabileceğini gösteriyor.

Kastamonu, Ilgaz

kastamonu-ilgaz

Kayak tutkusu olanların gitmekten vazgeçmediği bir başka mekân olan Ilgaz, karın kapladığı bembeyaz yüzeyinin altında farklı bitki türlerini barındırmaktadır. Farklı bitki türlerinin yanı sıra sayıları az da olsa geyik, karaca, tilki gibi yabani hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Ilgaz, kışı yaşadığı 4 aylık süre boyunca kayak pistlerinde misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Amasya

amasya

Ortasından Yeşilırmak’ın geçtiği Amasya birbirine köprülerle bağlanmış, kışın yağan karın güzelliği ve köprünün üstünde akşamları yakılan aydınlatmalarıyla sanki yurt dışında bir şehre tatile gitmişsiniz havası uyandırır. Karşı kıyıdan ırmağın diğer kıyısına baktığınız zaman dağın yamacına sıralanmış ve ışıklandırılarak tüm güzelliği ortaya çıkarılmış Osmanlı evleriyle görülmeye değer…

Balıkesir/Çanakkale, Kaz Dağı

Yer olarak Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yer alan Kaz Dağı’na (İda Dağı), kışın kar manzarasının yaşattığı o büyüleyici güzellik karşında hayran kalmamanız mümkün değil. Güney ve kuzey olmak üzere her iki tarafa da uzanan vadi ve kanyonlarının sahip olduğu beyaz örtü, Kaz Dağı’nın farklı güzelliklerini gözler önüne seriyor. Aynı zamanda sahip olduğu iklimi ile birbirinden değişik bitki örtülerini ve hayvan türlerini milli parkında ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar