Eğlence

Avrupa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehir

4 Şubat 2016
budapeste

Gerek üniversite öğrencilerinin gerekse çalışanların özgürce gezebilme imkânlarının en üst seviyede olduğu bu günlerde artık biraz değişikliğe ihtiyacınız olduğu inancındayız. Dinlenmenin, farklı zevkler tatmanın ve özellikle çok daha farklı yerler görmenin ruhunuza çok iyi geldiğini bildiğimizden sınırlarınızın dışına çıkma vaktinizin artık gelmiş hatta geçiyor olduğunu da hatırlatmak isteriz. Sanatın, müziğin, tarihin ve popüler kültürün buluştuğu kıta olan Avrupa’da aslında içinizde uzun süredir olmayan o kıpırtıyı oluşturabilecek, gözlerinize inanamayacağınız o kadar fazla yer var ki bunu ancak gidip gördüğünüzde onaylayabilirsiniz. Biz sadece aklınızın köşesinde bulunmasını istediğimiz birkaç şehri olur da bir rota belirlersiniz diye derledik.

Prag, Çek Cumhuriyeti

prag

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Prag, Avrupa kültürünün her yapı taşını bünyesinde barındırdığından görülmesi gerekilen en önemli yerlerden biri olarak göze çarpıyor. Mimari yapısı ve özellikle yiyeceğiniz farklı tatlar da bu şehri çekici kılan bir başka özelliği.

Budapeşte, Macaristan

budapeste

Budapeşte’nin en büyük özelliği tarih boyunca altında bulunduğu her medeniyetten izlere sahip olması ve büyük çoğunlukla bu izlere hala rastlanmasıdır. Buram buram tarih kokan bu şehir ayrıca gece hayatı ile de nam salmıştır.

Viyana, Avusturya

viyana

Dünyanın en yaşanılası şehri olan Viyana, heybetli kalelerinden tutun da zarif kafelerine kadar tam bir başyapıt.

Atina, Yunanistan

atina

Rengarenk ve ışıl ışıl sokakları içerisinde attığınız her adımda Akropal gibi Antik Yunan eserleri sayesinde o mitolojik gücü tüm hücrelerinizde hissetmeniz muhtemeldir.

Amsterdam, Hollanda

amsterdam

Amsterdam, gerek insanların düşünce yapısına göre gerekse yaşayış biçimlerine göre muhtemelen Avrupa’nın yaşam kalitesi en yüksek şehridir. Özellikle Red Light District inanılması güç hikayelere kulak misafiri olmamıza sebep olan çoğumuzun da şiddetle görmek istediği önemli bir turistik bölgedir.

Lizbon, Portekiz

lizbon

Güneş ve denizin muhteşem dansına aynı ahenk ile eşlik eden renkli sokakları sizi muhtemelen Lizbon’a âşık edecektir.

Barselona, İspanya

barselona

Sizi sizden alan ve kaybolmaya bayılacağınız Barselona’nın dar sokaklarında  yazları çılgınlar gibi eğlenebilirsiniz. Ayrıca şehrin gezilip görüldüğünde orayı sevmekten öte bağ kuracağınız o kadar çok bölgesi mevcut ki bu şehre birden fazla defa gelmek kesinlikle mümkün.

Paris, Fransa

paris

Paris, gerçek bir aşk şehri! Ressamlar Tepesi’nden tutun da Eiffel kulesine kadar sevgiliniz ile ya da eşinizle gelip görmeniz gereken birçok yer mevcut. Ayrıca sanatın da başkenti sayılabilecek olan Paris’te birçok müze gezmeniz ve operanın o eşsiz hazzına varmanız mümkün.

Roma, İtalya

roma

Tarih koktuğu kadar eğlenmeyi de iyi bilen Roma’da görebileceğiniz yer sayısı bir hayli fazla. Özellikle Türklerin de çok tercih ettiği bu şehre yılda milyonlarca insan akın ediyor. Vatikan’da yapacağınız mistik bir turun ardından yürüme mesafesi ile İspanyol Merdivenlerinde diğer insanlar ile beraber içeceğinizi yudumlayıp sohbet etmeyi muhtemelen hiçbir şeye değişmek istemeyeceksiniz.

Londra, İngiltere

londra

Hepimizin filmlerde gördüğümüz o eski Londra’da o kusursuz aksanı konuşmak gibi bir hayali olduğuna eminim. Londra, Katedralleri ve müzeleri, Oxford gibi alışverişe doyacağınız caddeleri, gece hayatı ve ünlü galerileri ile tam bir başyapıttır. Bıkmadan usanmadan her kültürü tadabileceğiniz ve en önemlisi İngiliz kültürünü hissedeceğiniz bir harikalar diyarıdır.

Benzer Yazılar