Eğlence Spor

Yaz Sıcaklarında Serinleten Aktivite – Buz Pateni

13 Haziran 2016
buzpaten

Buz pateni insanlık tarihinde yapılan en eski sporlardan biri.

buz-04

Buz pateninin İÖ 1000′lerde İskandinavya’da ortaya çıktığı sanılır. İlk patenler, geyik, öküz, ren geyiği ya da başka hayvanların baldır kemiklerinden ve kaburgalarından yapılırdı. Patenlerde metalin ne zaman kullanılmaya başladığı kesin olarak bilinmemektedir, ama İngiltere’de 12. yüzyıl sonlarında hâlâ kemik kullanılıyordu.

buz-01

Ortaçağdan beri Felemenk’teki su kanallarında yapılan paten, hem erkekler, hem de kadınlar arasında görülen bir eğlenceydi.17. yüzyılda İngiltere’de yaygınlaştı ve ilk paten kulübü 1742′de Edinburg’da kuruldu. 1740′larda İngiliz askerleri buz patenini Kuzey Amerika’ya tanıttı. Buz pateni 1776 dolaylarında Fransız sarayında da çok tutulan bir eğlence oldu; sarayda paten yapanlar arasında Marie Antoinette de vardı. Napolyon Bonaparte da 1781′de Auxerre’de paten yaptı.

buz-02

buz-03

Buz pateni denince hemen hayalimizde belirenler;

giphy

Fakat her şeyi bilerek doğmuyoruz, yaşayarak öğrenmemiz gereken gerçekler de var.

Artistik jimnastiği dans ile birleştiren, estetiğin birinci kural olduğu bu spor; sanılanın aksine alıştıktan sonra bir çok branştan daha kolay.

giphy-1

Arkadaşlarınızla beraber yapabileceğiniz bu serin yaz aktivitesini Samsun, Kahramanmaraş, Şanlıurfa Piazza AVM buz pistlerinde deneyimleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar